Jizera

O řece

Za hlavní pramen Jizery je označen ten, který leží v Polsku, následně řeka kopíruje patnáct kilometrů státní hranici, zbytek toku v celkové délce 165 km už vede ale na našem území. V horním úseku je poměrně velmi těžko sjízdná, obtížnost na úrovni WW II se dokonce kolem Mýta zvyšuje na WW IV, plavba je možná na raftech a kajacích, podmínky jsou však značně obtížné. Pod Mýtem se nachází ostrov Hrůzy, v jehož dolní části se po pravé straně tvoří válec a sifon. Pro plavbu na horním úseku je nejvhodnějším obdobím duben a květen, kdy odcházejí zbytky sněhové vody. Časté přenášení a špatná přístupnost plavbu zpomalují, mnoho jezů je zcela nesjízdných. Přístupová místa k řece v Krkonošském národním parku jsou vyznačena, platí zde hodně přísný režim. Pro vodáky je výrazně zajímavější úsek od Vilémova do Horní Sytové (WW II) a dál po proudu od soutoku s Jizerkou je řeka vodnatější. Průjezd romantickou krajinou je na úrovni WW I, pro průjezdu přes Semily začíná od Bítouchova opět velmi obtížný úsek.

Pro úsek do Podspálova je zapotřebí průtok minimálně 20 m/s na cvočku v Dolní Sytové. Především mezi Spálovem a Podspálovem se jedná o vodu jen pro zkušené a zdatné vodáky (WW II-III). Dále se řeka výrazně zklidňuje a obtížnost se značně sníží. Z Podspálova do Malé Skály se jedná o WW I, další plavbu lze doporučit i pro začátečníky a s použitím otevřených lodí. Pro obdivovatele přírodních krás je jistě nejpůsobivější horní úsek, okolí Jizery je ale působivé i kolem Malé Skály. Nabízí se tu možnost zajímavých výletů v okolí řeky. Častým místem pro ukončení plavby je Mladá Boleslav. Přístup k řece je kromě horního úseku v chráněné oblasti a Podspálova velmi dobrý ze silnice. Vodácká tábořiště najdete před Jabloncem nad Jizerou, ve Víchové, velký kemp je v Malé Skále pod mostem, v Rakousích, Příšovicích, Bebři. Také příležitostí k zastávce na občerstvení najdete cestou mnoho.

Půjčovny lodí Jizera

Vybrané půjčovny lodí na řece Jizera, které se angažují ve službě Vodáci sobě a mají nejlepší výsledky.

 1. půjčovna lodí sports x13 / x11 / x0 / celkem 69 aukcí
 2. půjčovna lodí vservis x19 / x15 / x0 / celkem 81 aukcí
 3. půjčovna lodí lodeohre x13 / x10 / x0 / celkem 54 aukcí
 4. půjčovna lodí jokota x28 / x36 / x0 / celkem 147 aukcí
 5. půjčovna lodí rikosport x12 / x7 / x0 / celkem 55 aukcí
 6. půjčovna lodí vokotur x0 / x1 / x0 / celkem 26 aukcí

Vodácká trasa Jizera

Kudy Jizera teče.

 

 • Spálov
 • Železný Brod
 • Líšný
 • Malá Skála - Boučkův statek
 • Dolánky - Zrdcadlová koza
 • Dolánky
 • Přepeře
 • Ploukonice
 • Mnichovo Hradiště
 • Bakov nad Jizerou
 • Mladá Boleslav

Vybrané aukce

Výběr aukcí, které skončily úspěšně nebo byly jinak vodácky zajímavé.

Aukce #673 trasa Spálov - Mnichovo Hradiště na 6 dvojmístných plastových kánoí a 1 trojmístná plastová kánoe voda proběhla.

Aukce #712 trasa Spálov - Mnichovo Hradiště na 3 dvojmístné plastové kánoe voda proběhla.

Aukce #912 trasa Železný Brod - Mnichovo Hradiště na 11 dvojmístných plastových kánoí voda zrušena.

Aukce #1351 trasa Spálov - Mnichovo Hradiště na 5 dvojmístných plastových kánoí a 1 trojmístná plastová kánoe (Potřebujeme zaparkovat 3 auta a dovezt k nim řidiče,prosím.) voda proběhla.

Aukce #1373 trasa Spálov - Líšný na 10 dvojmístných plastových kánoí (Pozn.: Ahoj, nás Skautský oddíl by chtěl půjčit cca 10 kánoí na celodenní výlet. Posádka je ve věku od 9-18let plus dospělí. Úsek bychom rádi upravili dle doporučení, ale preferujeme okolí Semil, kde jsme ubytovaní. Prosím o cenovou nabídku. Děkuji) voda proběhla.

Aukce #1386 trasa Železný Brod - Mnichovo Hradiště na 4 čtyřmístné nafukovací rafty (16ks padel, 8ks barelů, 1ks pumpa, 16ks vest) voda vysoutěžena.

Aukce #2224 trasa Spálov - Dolánky - Zrdcadlová koza na 1 jednomístný plastový kajak voda proběhla.

Aukce #2306 trasa Malá Skála - Boučkův statek - Ploukonice na 2 šestimístné nafukovací rafty (nejlépe kdyby šli až Svijany + 5x dětská vesta) voda proběhla.

Aukce #2381 trasa Spálov - Ploukonice na 1 dvojmístná plastová kánoe voda proběhla.

Aukce #2406 trasa Spálov - Ploukonice na 7 dvojmístných plastových kánoí (Včetně vest a pádel) (Zvažuji prodloužení trasy až do Loukova (ř.k. 67,7) Bylo by to případně možné? Každopádně se přizpůsobíme možnostem.) voda proběhla.

Aukce #2433 trasa Malá Skála - Boučkův statek - Přepeře na 21 dvojmístných plastových kánoí voda proběhla.

Aukce #2524 trasa Železný Brod - Mnichovo Hradiště na 8 dvojmístných plastových kánoí a 1 trojmístná plastová kánoe voda proběhla.

Aukce #3025 trasa Spálov - Mnichovo Hradiště na 3 dvojmístné plastové kánoe (až od neděle 7.8.2016) (Potřebovali bychom 2 lodě a třetí loď až v neděli kdy by se k nám měli připojit kamarádi,je to možné zorganizovat? Díky.) voda proběhla.

Aukce #3036 trasa Spálov - Mnichovo Hradiště na 2 dvojmístné plastové kánoe voda proběhla.

Aukce #3301 trasa Spálov - Dolánky na 3 dvojmístné plastové kánoe a 1 trojmístná plastová kánoe (Prosím o zajíštění dopravy řidičů k autům.) voda zrušena.

Aukce #3311 trasa Spálov - Mnichovo Hradiště na 5 dvojmístných plastových kánoí voda proběhla.

Aukce #3475 trasa Malá Skála - Boučkův statek - Dolánky - Zrdcadlová koza na 10 dvojmístných plastových kánoí (10x kanoe *********) voda proběhla.

Aukce #3507 trasa Spálov - Mnichovo Hradiště na 6 dvojmístných plastových kánoí (typ samba) voda zrušena.

Aukce #3553 trasa Malá Skála - Boučkův statek - Mnichovo Hradiště na 12 dvojmístných plastových kánoí (Je mozny prevoz bagaze mezi kempy? ) voda zrušena.

Aukce #3658 trasa Malá Skála - Boučkův statek - Mnichovo Hradiště na 4 dvojmístné plastové kánoe (Barely nepotřebujeme) voda proběhla.

Aukce #4309 trasa Spálov - Mnichovo Hradiště na 8 dvojmístných plastových kánoí voda proběhla.

Aukce #4350 trasa Spálov - Přepeře na 2 dvojmístné plastové kánoe a 9 trojmístných plastových kánoí (Doprava osob 21.7. Přepeře - Turnov vl. nádraží - 31 osob, vesty pro děti 21 ks) voda proběhla.

Aukce #4355 trasa Malá Skála - Boučkův statek - Přepeře na 15 dvojmístných plastových kánoí ( Budeme velká skupina.Přijedeme vlakem do Malé Skály a chceme doplout do Přepeře. Konečný počet lodí se může ještě změnit. ) voda proběhla.

Aukce #4554 trasa Spálov - Mnichovo Hradiště na 5 dvojmístných plastových kánoí voda proběhla.

Aukce #4823 trasa Spálov - Ploukonice na 15 dvojmístných plastových kánoí (Počet se může lehce změnit dle zajmu) (Jsme turistický oddíl, jezdíme zpravidla na těžko, máme mezi sebou i zkušené vodáky, ale necháme si poradit ohledně úseků, délky, kempu... Počet účastníků je pouze odhadnutý, dle zájmu, ale může se změnit.) voda proběhla.

Aukce #4932 trasa Spálov - Ploukonice na 7 dvojmístných plastových kánoí (14 lidí (pouze 7 barelů, 14 vest, 14 pádel)) voda proběhla.

Aukce #4937 trasa Spálov - Ploukonice na 2 dvojmístné plastové kánoe a 10 trojmístných plastových kánoí voda proběhla.

Aukce #5060 trasa Spálov - Ploukonice na 10 dvojmístných plastových kánoí (prosím nacenit jak na kanoe, tak na rafty. Děkuji (jedná se o firemní teambuilding)) a 3 šestimístné nafukovací rafty (n/a ) voda proběhla.

Aukce #5459 trasa Spálov - Ploukonice na 6 dvojmístných plastových kánoí (včetně pádel, vest a 1x barel na loď) a 2 trojmístné plastové kánoe (včetně pádel, vest a 1x barel na loď) (Dobrý den, čas vyzvednutí a odevzdání upřesníme dle dopravy.) voda proběhla.

Aukce #5524 trasa Spálov - Dolánky - Zrdcadlová koza na 8 dvojmístných plastových kánoí (Dobrý den, prosím o cenovou kalkulaci kompletního vybavení - 8 lodí, včetně pádel + barel do každé lodi, preferujeme Samby. Ideální začátek plavby - Podspálov (v nabídce jsem nenašla), cíl případně drobně upravíme tak, aby doprava nebyla problém, resp. byla co nejlevnější. Ubytování předpokládáme v Zrcadlové Koze. Předem děkuji za kalkulaci, závaznou rezervaci pak provedu obratem S pozdravem Věra Banýrová (T: *********)) voda proběhla.

Aukce #5595 trasa Spálov - Ploukonice na 14 dvojmístných plastových kánoí (+- jedna loď v případě dalších vodáků, kteří se přidají na poslední chvíli) a 1 jednomístný plastový kajak (Jsme větší skupina vodáků, kteří pravidelně jezdí řeky v ČR. Budeme rádi za kompletní vybavení - lodě, barely, vesty, pádla. Pokud bychom si u Vás mohli při předání lodí nechat batohy a dostat je při vrácení, budeme velmi rádi. Pokud pro nás máte jakékoli doporučení při sjezdu řeky, ať už zajímavá místa po cestě nebo doporučení kempů, velmi to oceníme.) voda proběhla.

Aukce #5687 trasa Spálov - Dolánky na 10 dvojmístných plastových kánoí voda proběhla.

Aukce #6103 trasa Spálov - Ploukonice na 6 dvojmístných plastových kánoí (včetně vest, pádel, barelů) (turistický oddíl mládeže - 12 osob z toho 6 dětí (11-14 let), 6 dospělých (starší 15 let)) voda proběhla.

Aukce #6223 trasa Spálov - Mnichovo Hradiště na 8 dvojmístných plastových kánoí (Chtělo bychom druhý den plavby strávit v Malé Skále – nechat všechno v kempu a jít na výlet, teprve třetí den pak pokračovat. Ideálně někde zamknout/uschovat nějaké věci přes den, aby nás v kempu někdo nevybral.) Počet lodí bude cca 5–8, ještě budeme upřesňovat.) voda proběhla.

Aukce #6229 trasa Spálov - Bakov nad Jizerou na 8 dvojmístných plastových kánoí (většinou si bereme jen pádla případně někdo vestu, bagáž máme svojí) (Jsme veliká skupina s horším domlouváním, takže bych velice ocenil možnost před akcí přidat nebo ubrat jednu loď, nebo vyměnit jednu dvoumístnou za třímístnou,v případě že by jsme byly rychlí tak vrátit lodě v pátek(samozřejmě s domluvou den dopředu), případně změnit místo dojezdu. Velice si předem vážím vaší ochoty, s 20 dementama z mojí skupiny je to prostě někdy těžký.) voda proběhla.

Aukce #6502 trasa Spálov - Mnichovo Hradiště na 5 dvojmístných plastových kánoí voda proběhla.

Aukce #6510 trasa Spálov - Ploukonice na 10 trojmístných plastových kánoí (Ahoj, prosím ještě 6 barelů 20vest dosp, 10 vest děti, pádla 20 dosp, 10 děti. Díky Honza) voda proběhla.

Aukce #6525 trasa Spálov - Mladá Boleslav na 4 dvojmístné plastové kánoe voda proběhla.

Aukce #6754 trasa Spálov - Mladá Boleslav na 6 dvojmístných plastových kánoí (Bude nás 11 nebo 12 (nejspíš 11). Pojedeme Spálov–Dolánky, Dolánky–Vostrov a Vostrov–Mladá Boleslav. Nepotřebujeme nic speciálního, normální barely, pádla apod.) voda proběhla.

Aukce #6775 trasa Spálov - Mnichovo Hradiště na 6 dvojmístných plastových kánoí voda proběhla.

Aukce #7118 trasa Malá Skála - Boučkův statek - Ploukonice na 4 dvojmístné plastové kánoe voda proběhla.

Aukce #7160 trasa Spálov - Mnichovo Hradiště na 5 dvojmístných plastových kánoí a 6 trojmístných plastových kánoí (11 plastových lodi, 28 padel a 28 vest) voda proběhla.

Vodáci Jizera

Vodáci, vybraní uživatelé, kteří mají k řece Jizera nějaký vztah.

hepik (od 19.5.2013), gabi.vlcek (od 21.6.2013), honey (od 10.7.2013), adirain (od 11.7.2013), monstervodak (od 15.7.2013), adla (od 2.8.2013), otakar (od 22.8.2013), michal1 (od 18.11.2013), tralalak (od 3.4.2014), robatko (od 9.8.2013), miras (od 3.5.2014), chmelar (od 17.6.2014), enik11 (od 30.6.2014), xixi (od 21.7.2014), derek (od 27.7.2014), xixi (od 21.7.2014), pida (od 9.3.2015), qrka (od 26.3.2015), qrka (od 26.3.2015), alca (od 7.4.2015), cc (od 17.2.2014), meritum (od 1.7.2014), tralalak (od 3.4.2014), tomtom (od 11.5.2015), vplbc (od 17.5.2015), vanous (od 28.5.2015), vanous (od 28.5.2015), vanous (od 28.5.2015), tomaspelc (od 12.6.2015), j.reznickova (od 28.6.2015), yukoni (od 1.7.2015), grosovak (od 3.7.2015), martin.safa (od 24.6.2015), jan.hnizoil (od 4.7.2015), jan.hnizoil (od 4.7.2015), danaalb (od 12.8.2015), tessahx (od 26.8.2015), zajdla (od 12.4.2016), zita (od 5.5.2016), eselim (od 12.5.2016), zdewitt (od 13.5.2016), katka.hofmannova (od 16.5.2016), katka.hofmannova (od 16.5.2016), petrh (od 12.5.2015), root2 (od 24.5.2016), kaja.sifa (od 27.5.2016), michal69 (od 3.6.2016), vipera (od 20.5.2014), igor (od 8.6.2016), mojmir.cerveny (od 11.6.2016), slivanskyk (od 15.6.2016), janina (od 15.6.2016), ifalka (od 30.6.2016), irenasulcova (od 3.7.2016), vanous (od 28.5.2015), synthie (od 15.7.2016), radek1971jni (od 17.7.2016), skocovska (od 29.7.2016), mmartinka (od 31.7.2016), majpavel (od 7.7.2015), makasarina (od 2.8.2016), mikulas.plesak (od 15.8.2016), lucie007 (od 17.8.2016), hanahrstkova (od 20.8.2016), marekdolezal (od 10.7.2016), zdenka.tinesova (od 24.8.2016), jitule (od 26.8.2016), jayandcastro (od 30.8.2016), netikrudolf (od 30.8.2016), janicekh (od 16.9.2016), olda.zvolda (od 20.2.2017), lenpet (od 1.3.2017), majsnerix1 (od 19.4.2016), kid (od 20.6.2014), jonsdorf (od 20.4.2017), dculik (od 25.4.2017), zdenekkopic (od 28.4.2017), masek.tomas (od 10.5.2017), jls (od 19.5.2017), supr (od 21.5.2017), lp (od 22.5.2017), tomas.pilat (od 25.5.2017), janouskovaanna (od 25.5.2017), klevap (od 2.7.2015), radomirbroz (od 31.5.2017), dculik (od 25.4.2017), zdenka (od 24.8.2016), tom.plene (od 4.6.2017), ondra.sejtka (od 6.6.2017), ales (od 8.6.2017), martim (od 19.5.2015), martin.olexa (od 17.6.2017), palin (od 18.6.2017), junior (od 19.6.2017), samal (od 20.6.2017), zrzavyjakub (od 20.6.2017), koudelka (od 21.6.2017), lokop (od 7.7.2015), monika.dvorska (od 22.6.2017), sweatbunny (od 22.6.2017), tereza.sellnerova (od 25.6.2017), admiral_motykar (od 25.6.2017), tomanovapetule (od 3.7.2017), tomanovapetule (od 3.7.2017), xenda (od 4.7.2017), pergas (od 17.7.2017), anetacek (od 20.7.2017), jira.kubat (od 31.7.2017), czhannes (od 23.6.2014), rybnikarzdenek (od 2.8.2017), rhorcik (od 3.8.2017), baget (od 3.8.2017), prsotek (od 3.8.2017), mirka.65 (od 8.8.2017), natschelnik (od 10.8.2017), pavouk789 (od 17.5.2018), waggy.nezvestice (od 19.5.2018), slach.l (od 23.5.2018), kwjetacek (od 24.5.2018), kovarikvilem (od 9.5.2017), mop.hanus (od 29.5.2018), mop.hanus (od 29.5.2018), l.kurtin (od 4.6.2018), k.dornakova (od 4.6.2018), horak.vlad (od 11.6.2018), lusilka.v (od 21.6.2018), milona (od 24.4.2014), venzara (od 28.6.2018), sefl1 (od 7.7.2018), cabukovaj (od 24.7.2018), kalenka (od 25.7.2018), jedlovo (od 6.8.2018), thornda (od 20.8.2016), vigar (od 8.9.2018), jedlar (od 20.2.2019), martina_jandova (od 14.4.2019), v.krepelak (od 7.5.2019), gecom (od 11.5.2019), savec (od 18.5.2017), savec (od 18.5.2017), danik (od 12.6.2015), kal (od 25.4.2018), jitka.umlaufova (od 16.5.2019), zdeneksmida (od 22.5.2019), laki (od 4.6.2018), tarantyno (od 16.7.2013), p.a.v.l.a02 (od 12.7.2017), pesim (od 14.7.2017), eliska.grendelova (od 11.6.2019), mcmielova (od 12.6.2019), barbora (od 14.6.2019), jarnovak (od 17.6.2019), vladka.sefcakova (od 19.6.2019), terorista.luke (od 19.6.2019), luka.hradec (od 24.6.2019), eliska.grendelova (od 11.6.2019), e.schwarz (od 25.6.2019), milona (od 24.4.2014), j.merhoutova (od 1.7.2019), valtrova.kristyna (od 1.7.2019), zalskyi (od 1.7.2019), t.niska (od 11.5.2014), zanetalorencova (od 2.7.2019), anet.kucerova1 (od 2.7.2019), milona (od 24.4.2014), kct_mh (od 18.7.2019), jana.pavlik (od 18.8.2019), iveta.hanusova (od 22.8.2019), prokop.holy (od 4.1.2020), danielknop (od 28.4.2020), meritum (od 1.7.2014), jirasek.p369 (od 18.5.2020), panrada (od 21.5.2020), panrada (od 21.5.2020), svoboda.ant (od 29.5.2020), boris.ha (od 1.6.2020), vera.banyrova (od 4.6.2020), mizu.lukac (od 7.6.2020), kopriva (od 8.6.2020), slamovazuzka (od 9.6.2020), mspieszova (od 9.6.2020), petrvavr (od 11.6.2020), michy (od 11.6.2020), direx (od 12.4.2017), alby (od 15.6.2020), carolin.havel (od 18.6.2020), josef.vano (od 21.6.2020), josef.vano (od 21.6.2020), bubca283 (od 23.6.2020), katerina.uhlikova (od 23.6.2020), pribyl (od 23.6.2020), antonin.janovec (od 28.6.2020), paczes (od 19.6.2019), jansoucek (od 21.5.2020), jerka (od 5.7.2020), jerka (od 5.7.2020), lenypeli (od 8.7.2020), tmiyabi (od 9.7.2020), martinkorinek (od 29.7.2020), somin.kubin (od 29.7.2020), radka.dubska (od 5.8.2020), s.volfova (od 18.8.2020), tereza.janosova (od 30.4.2021), mrakous (od 21.6.2018), sladekt (od 12.5.2021), cvrcekk (od 25.5.2021), trifa (od 29.5.2021), soukup (od 30.5.2021), doubek (od 9.6.2016), dos.pe (od 7.6.2021), sona13 (od 7.6.2021), vaclav.vizelka (od 7.6.2016), lukas.kumhera (od 10.6.2021), burdych (od 12.6.2021), jakub.foglar (od 15.6.2021), sedina.hynek (od 19.5.2017), lk.lea (od 18.6.2021), pavelcova15 (od 21.6.2021), janplasil (od 23.6.2021), kalinovapavlina (od 24.6.2021), hana.kolacna (od 20.7.2021), xodr (od 11.8.2021), zetor (od 14.8.2021), jakubkorpas (od 25.8.2021), woro (od 31.8.2021), voltik (od 2.5.2021), zdenek.zdansky (od 11.5.2022), marketa.langerova (od 13.5.2022), malda (od 30.5.2013), malda (od 30.5.2013), malda (od 30.5.2013), kkucerak (od 13.6.2022), stehnova (od 14.6.2022), stareka (od 15.6.2022), antonin.hula (od 15.6.2022), jakub.foglar (od 15.6.2021), marenka (od 6.7.2014), petrfr (od 1.6.2018), petrfr (od 1.6.2018), kraftj (od 14.7.2022), tristone (od 15.7.2022), vera.tulackova (od 26.7.2022), kolarovaalice (od 5.8.2022), kristynabrychnacova (od 13.8.2022), petr.gutkais (od 10.5.2022), danares (od 29.3.2023), bom.ber (od 13.4.2023), pergas (od 17.7.2017), jan.janouch (od 20.4.2023), pracharna (od 2.5.2023), zuziross (od 2.5.2023), lucipavlova7 (od 12.5.2023), ondrej.zeman (od 19.5.2023), ondrej.krystof.zeman (od 20.5.2023), ivana.parizkova (od 28.5.2023), nada.rosicka (od 29.5.2023), ondrej.pohanka (od 29.5.2023), organizatorka (od 9.6.2014), maddog (od 30.5.2023), organizatorka (od 9.6.2014), lightmage (od 6.6.2023), honzicek.rohlicek (od 7.6.2023), zetor (od 14.8.2021), libor1980 (od 23.5.2020), dana.dobiasova (od 20.6.2023), misaastarekk (od 21.6.2023), v.bo (od 26.6.2023), langhamer.milan (od 17.7.2015), spas.ludek (od 15.7.2023), vambi92 (od 24.7.2014), jirka11 (od 7.8.2023), fifinka (od 14.1.2024), hak.zdenek (od 25.2.2024), kamcab (od 4.4.2024)

Půjčovna lodí Jizera

Na řeku Jizeru nejezdí jenom ostřílení mazáci s vytuněnými kajaky. Tamní půjčovny kajaků a raftů vybaví na cestu i méně zkušené posádky, kterým navíc poradí, jaký úsek je pro ně nejvhodnější. Není lepšího průvodce než půjčovna lodí, která se na danou řeku po léta specializuje.

Partnerský katalog půjčoven lodí působících na řece Jizera.