Časté dotazy

Podle čeho si mám vybrat vodáckou trasu?

Pak Ti doporučíme pročíst si nejdříve aktuální informace o dané řece, kliknutím na její název v obsáhlém seznamu na této adrese http://www.raft.cz/cechy/. Trasu si vyber zejména podle počtu dní na něž chceš jet, podle obtížnosti řeky a podle stavu vody.

Jak zjistím, že je řeka sjízdná?

Stav vody dané řeky a informace o sjízdnosti si můžeš jednoduše ověřit na této adrese http://www.raft.cz/sjizdnost.aspx.

Co když potřebuji parkování auta a odvoz?

Pokud nepožádáš půjčovnu o doplnující službu, dopravíš se po vlastní ose. Některé půjčovny dnes již běžně nabízejí služby jako je například parkování aut či přeprava osob. Můžeš proto rozšířit zadání aukce o tyto požadavky zaškrtnutím odpovídajících políček nebo to popsat vlastními slovy v poznámce níže v sekci "Doplnění".

Co všechno k objednaným lodím dostanu?

Pokud neuvedeš v poznámce jinak, předpokládá se, že k lodi požaduješ plnou výbavu. Ta snad u každého plavidla zahrnuje tolik pádel, barelů a záchranných vest pro kolik je plavidlo osob. Například u kajaku zahrnuje plná výbava navíc krycí zástěru a helmu. U raftu vzduchovou pumpu.

Musím se před zadáním poptávky registrovat?

Registraci je možné jednoduše provést při zadávání poptávky. Klikni na "zadej poptávku" a jednoduše vyplň povinná pole.

Musím si vybrat nejnižší nabídku?

Nemusíš. Můžeš si vybrat z nabídek podle libovolných kritérií. Těmi mohou být vedle zlevněné ceny také bonusové služby, které půjčovny v zájmu získání zakázky nezřídkakdy nabízejí. Můžete také vycházet z hodnocení ostatních uživatelů, které už služeb půjčovny lodí využili.

Co když mi žádná nabídka nevyhovuje, musím si přesto vybrat?

Nemusíš. Celý proces je až do výběru konkrétní nabídky nezávazný. Pokud Tě žádná z nabídek neosloví, můžeš úplně klidne poptávku zrušit. Je ale vůči půjčovnám lodí dobré, napsat důvod takového zrušení. Aby měli za vynaloženou energii na zpracování nabídky alespoň nějakou zpětnou vazbu.

Nebudu čekat moc dlouho?

Poptávku je možné zadat na 24 hodin, 3 dny, 5 dní nebo sedm dní. Čím delší trvání poptávce necháš, tím máš větší šanci, že Ti více půjčoven stihne zpracovat nabídku. Obecně tedy 24 hodinovou poptávku přiliš nedoporučujeme. Je vhodná především pro ty, kteří nemohou čekat déle. Pokud poptávka naskočí, je možné ji kdykoliv vybrat před uplynutím termínu.

Kolik půjčoven lodí se aukce zúčastní?

To je různé. Záleží, kolik času jim na to dáš. Pak také na náhodě, kolik zrovna v dané době mají práce. Obvykle je to tak, že čím dříve v sezóně poptávku zadáš, tím mají půjčovny lodí více času a elánu zodpovídat Tvé dotazy a vypracovávat nabídky na míru. S postupem sezóny už mají více práce s rozvážením lodí a na používání systému tak zbývá času méně. Také se to odvíjí od atraktivity. Pokud chceš jednu loď odvést na nějaké neobvyklé místo na jeden den, půjčovny lodí si často rozmyslí, jestli se jim to vůbec vyplatí.

Dodrží půjčovna lodí podmínky dohody?

Ano. Půjčovna lodí je podle podmínek služby povinna dodržet to, co bylo v aukci dohodnuto. Pokud by se náhodou stalo, že něco ze strany půjčovny lodí neproběhne jak má, důrazně doporučujeme vodákům uvést to v následném hodnocení půjčovny.

Můžu naletět?

Za dosavadní dvě sezóny žádnou takovou odezvu od vodáků nemáme. Žádná z půjčoven si nevysloužila ani negativní hodnocení. Půjčovny lodí se skutečně snaží. Vychází vodákům všemožně vstříc.

Komu zaplatím?

Platba probíhá výhradně mezi vodákem a půjčovnou lodí. Po výběru vítězné nabídky se poptávka stává závaznou objednávkou. Na platbě se obě strany dohodnou následně. Služba Vodáci sobě pouze uzavření obchodu zprostředkovává, ale v samotném obchodě už nefiguruje.

Kdy dostanu lodě?

Lodě dostaneš tak jak stojí v poptávce. Pokud jsi tam uvedl(a) termín, půjčovna lodí je povinna lodě dodat v tomto termínu.

Není lepší vybrat si půjčovnu a zavolat jí přímo?

Někdo má takový způsob raději a proto ho samozřejmě nezatracujeme. Služba má za cíl především přenést starosti se shánením nejlepší nabídky z beder vodáků na stranu půjčoven. Ty se musí snažit, aby se prosadily, aby měly nabídku lepší a zaujaly vodáka a ne jen, aby si daly reklamu a pasivně čekaly na zavolání.

Proč vybrat nabídku ve lhůtě?

Každá z obdržených nabídek je individuální, mimořádná a platí jen po dobu aukce. Po uplynutí trvání poptávky máš přesně 3 dny na výběr vítězné nabídky. Po označení vítěze získáš zdarma kontakt na zvolenou půjčovnu. Aukce se v tu chvíli stává závaznou objednávkou, kterou je dotyčná půjčovna povinna dodržet. Drobné změny v objednávce ze Tvé strany jsou nicméně přípustné i poté a řídí se platným ceníkem dané půjčovny. Když žádnou z nabídek neoznačíš, po uplynutí této lhůty se nabídky stávají neplatnými a půjčovny nejsou povinny jejich podmínky dodržet. Pokud Tě žádná nezaujala, nebo pokud už o ně z nějakého důvodu nemáš zájem, využij volbu "Žádný vítěz", kde se zobrazí také možnost uvést důvod rozhodnutí. Půjčovnám jeho uvedením umožníš zjistit, v čem mají do budoucna své nabídky zlepšit, aby u Tebe a ostatních vodáků měly šanci. Z ohleduplnosti k zapojeným půjčovnám Tě žádáme o laskavost: Nenech aukci skončit, aniž by se půjčovny dozvěděly, proč nebyla vybrána jejich nabídka. Demotivuje je to v další účasti v systému. Pokud už jsi se naopak s jednou z půjčoven dohodl(a) mimo systém, a aukce Ti k tomuto rozhodnutí dopomohla, podpoř projekt Vodáci sobě a označ vítěznou nabídku. Poté, co si některou z nabídek zvolíš, půjčovna Tě v krátké době kontaktuje a doladíte spolu podrobnosti.

Co přesně zahrnuje cena?

Uvedené ceny jsou vždy konečné. Pokud není v poptávce požadováno jinak, cena zahrnuje vždy kompletní výbavu lodí. Nabídka je vždy na kompletní na celou poptávku včetně všech doplňujících a rozšiřujících požadavků. Není přípustné ze strany půjčovny dodatečně připočítávat jakékoliv poplatky navíc. Nabídka je také včetně DPH.

Jak účtovat dodatečné změny objednávky?

Dodatečné změny v objednávce by neměly být dražší než podle aktuálního ceního půjčovny.

Co je považováno za kompletní výbavu?

Kompletní výbavou se u prakticky všech lodí rozumí tolik pádel, barelů a záchranných vest, pro kolik je loď určena. U kajaku kompletní výbava znamená navíc helmu a krycí zástěru. U raftu pak vzduchovou pumpu.

K čemu přesně komunikace slouží?

Komunikace slouží k doladění detailů mezi vodákem a půjčovnami. Není povoleno v rámci komunikace vyzývat k obcházení aukce. Všechna fakta, týkající se nabídky, by se měla objevit na stránce aukce.

Proč s nabídkou nečekat až na posledních 5 minut aukce?

Pokud vodák nedostane v brzké době přijatelnou nabídku, rostou v něm pochybnosti, zda vůbec nějaká přijde, což nezřídka kdy dospěje k tomu, že začne pátrat po půjčovně na vlastní pěst mimo systém. Netrpělivý vodák pak nezřídka kdy aukci předčasně ukončí, nebo si sežene lodě jinde, aniž by to v systému uvedl.

Můžu si vodácké recenze zkopírovat na svoje stránky?

Vodácké recenze, stejně jako veškerý ostatní obsah těchto stránek vodacisobe.cz, není možné kopírovat bez výslovného souhlasu provozovatele. Jedinou možností je tak použít odkaz na stránku vaší půjčovny na našem webu, který recenze obsahuje.